Sekrety księżniczki - Jean Sasson

wtorek, 4 października 2016


 Co byście zrobiły, gdyby zabroniono Wam posiadania prawa jazdy? Gdyby kazano Wam wyjśc za mąż za mężczyznę starszego od Was o 40 lat? Wobec takich ograniczeń w Arabii Saudyjskiej żyje większość kobiet. Rzadko która ma prawo do samodzielnego wyboru męża. Jako małe dziewczynki są oddawane przez rodziców do ożenku z dużo starszym mężczyzną.  Często są bite, gwałcone, ale nikt nie zwraca na to uwagi. Bo nie można. Jeśli tylko żona sprzeciwiłaby się mężczyźnie, zostałaby oblana kwasem, jak choćby Roksana - jedna z bohaterek książki.

Niewielu kobietom udaje się wyrwać ze stereotypu kobiety i chociażby kształcić się żeby zdobyć wyższy stopień naukowy. Nawet, aby wyjść z domu, trzeba dostać pozwolenie od męża.

Książka podaje wiele przykładów kobiet, które za wszelką cenę chcą wzmocnić prawa kobiet. Pomagają, walczą, choć narażają się przez to na wielkie niebezpieczeństwo. Świadectwa kobiet - Jemenki, Italii, Mahy pokazują bohaterskie wręcz zachowania, aby arabskim kobietom żyło się lepiej, my powiedziałybyśmy - normalnie.

Te kobiety, żyją tu i teraz. W tych samych czasach co my, tylko w innym miejscu, innym państwie. Wydarzenia opisywane w książce, budzą nieraz grozę, strach. Żyjąc w normalnych warunkach, mając prawo do decydowania o własnym losie, nie wyobrażamy sobie życia tamtych kobiet.. Wg mnie każda z Nas powinna sięgnąć po książkę, aby zobaczyć jak żyją kobiety na Bliskim Wschodzie. Głowna bohaterka książki - Sułtana, nie boi się mówić prawdy o świecie. Chce ujawnić to, co się dzieje w ich kraju, i dążyć do zmian, które polepszyłyby ciężką dolę kobiet w Arabii Saudyjskiej i innych sąsiadujących krajach.


Cieszę się,że mogłam dowiedzieć się czegoś o życiu tych kobiet. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy, jak ciężko żyje się arabskim dziewczynkom, kobietom. W takich momentach człowiek zaczyna dostrzegać małe rzeczy, które są naszą codziennością, pozwalają nam normalnie funkcjonować.

Do książki dołączony jest tatuaż, który ma symbolizować solidarność z kobietami Bliskiego Wschodu. Wystarczy zrobić z nim zdjęcie i oznaczyć #sekretyksiezniczki #sasson. Ja już dołączyłam do akcji, a Ty?You Might Also Like

6 komentarze

 1. Uwielbiam tego typu książki gdzie czytając możemy dowiedzieć się kilka ciekawych informacji w tym przypadku o arabskich kobietach. Chętnie przeczytałabym tę książkę i tym samym dodała Cię do grona obserwujących aczkolwiek nigdzie nie mogę znaleźć widgetu "obserwatorzy" :(

  http://stylistfashioon.blogspot.com/2016/09/dziewczecy-look.html

  OdpowiedzUsuń
 2. amazing

  http://chicporadnik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowity post. Warto tutaj zaglądać częściej.
  Pozdrawiam serdecznie, Oliwia Mrozowicz.
  http://oliwia-mrozowicz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki o tej tematyce :) Pisałam nawet pracę maturalną na temat kobiet żyjących w muzułmańskich państwach.

  OdpowiedzUsuń